Fantasztikus tervek a Föld védelmére
Környezetünk
2006. júl. 24.

<p>Nehéz megmondani, hogy a lelkesedés vagy a kétségbeesés vezeti a tudósokat, de tény: az általános felmelegedéssel foglalkozó szakemberek egyre fantasztikusabb terveket dolgoznak ki a Föld "lehűtésére". 2006.07.24 07:36 reggel.hu</p>

A szaklapokban, környezetvédelmi kiadványokban egymás után jelennek meg tanulmányok; ebbe a sorba tartozik az az összeállítás is, amelyet a Hollandiában kiadott Climatic Change folyóirat következő száma tesz közzé. A szaporodó ötletek, javaslatok előzménye az, hogy az utóbbi évszázadokban bolygónkon egy fokkal emelkedett az átlaghőméréséklet, s a következő 50 évben várhatóan még 3-5 fokos felmelegedés várható. Ha ez valóban bekövetkezik, katasztrofális helyzet alakulhat ki: felolvad a sarki jég, megemelkedik a világóceán szintje, települések tűnnek el és állatfajok sora hal ki.

Jelenleg a Föld elnyeli annak a sugárzásnak a 70 százalékát, ami a Naptól érkezik, kézenfekvő, hogy az egyik megoldás ennek a mutatónak a megváltoztatása. Roger Anzell, az Arizoniai Egyetem csillagásza például azt javasolja, hogy a földi sztratoszférában sokmillió lencsét helyezzenek el; ezek átmérője 60 centiméter lenne, egyenként könnyebbek, mint egy lepke, együtt viszont visszavernék a napsugarat. A Columbia Egyetem professzora, Wallace Broker úgy gondolja: léggömbök és repülőgépek segítségével kénport kellene kijuttatni 15 kilométer magasságba, ez a védőréteg 1-2 évig adna védelmet. Ugyanebbe a kategóriába tartozik az az elképzelés, hogy különleges berendezésekkel a tengervízből sós felhőket kell képezni.

A könnyebben megvalósítható ötletek közé tartozik, hogy a tengereken vagy a sivatagokban fehér felületű, fényvisszaverő szigeteket hozzanak létre. Érdemes gondolkodni annak a kísérletnek a továbbfejlesztésén is, hogy az Antarktisz környékén olyan szereket szórnak ki, amelyek elősegítik a szén-dioxidot elnyelni képes vízi növények fejlődését - ismertet egy javaslatot a Corriera de la Sera.

Sok tudósnak nem szárnyal ennyire a fantáziája. Szerintük az általános felmelegedés és az úgynevezett üvegház-hatás okait kellene csökkenteni a füstkibocsátás mérséklésével. A Nobel-díjas Paul Krutzen például kiszámolta, hogy a kénkiszórás alkalmanként 50 milliárd dollárba kerülne. Guido Wisconti professzor elismeri, az elnyelt napsugárzás csökkentése 5 százalékkal egy-két fokkal lehűtené a Föld légkörének hőmérséklet, a terveknek azonban van egy közös hibája: amellett, hogy sokba kerülnek, hiányzik belőlük a globális jelleg. A Climatic Change hamarosan megjelenő összeállítása szerint ugyanakkor mindezek a tanulmányok együttesen hatékony program megvalósításához is vezethetnek.

(forrás)