A Média a Családért Alapítvány és a Képmás Családmagazin hétvégi konferenciáján többek között szó esett egy olyan programról, amelynek keretében a 2004 óta Esztergomban született gyerekek 21 éves korukban hárommillió forintos támogatást kapnak lakásvásárláshoz.
A Média a Családért Alapítvány és a Képmás Családmagazin népességcsökkenés alakulásával foglalkozó alsópáhoki konferenciáján többek között előadást tartott Kopp Mária magatartáskutató, Szekeres P. Mónika, a Nők Lapja vezető szerkesztője és Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke.
A konferencián részt vett Meggyes Tamás, Esztergom polgármestere is, aki a Magyarországon egyedülálló Szent Miklós Alapot ismertette. A 2004-ben indított életkezdés-támogatási program keretében az önkormányzat minden esztergomi születésű gyerek után 500 ezer forintot helyez letétbe, az összeget pedig évente 50 ezer forinttal növeli. A Szent Miklós Alap működtetése az önkormányzat éves költségvetésének 1,2 százalékát veszi igénybe, és ez a szám a jövőben sem emelkedik 3-4 százalék fölé.
A támogatáshoz azok a 2004 után született, 21. életévüket betöltött esztergomi fiatalok juthatnak, akik legalább szakmát vagy érettségit szereznek. A hárommilliós támogatás kizárólag továbbtanulásra és esztergomi otthonteremtésre használható. A program beindulása óta Esztergom lélekszáma 28 ezerről 31 ezerre nőtt, és míg 2004-ig évi 200 gyerek született a városban, addig a Szent Miklós Alap létrehozása óta évi 300-ra emelkedett a születésszám.
Mivel az összeg otthonteremtésre kizárólag Esztergomban használható fel, a polgármester a programtól a lakáspiac élénkülését és a lakásépítések számának növekedését is várja.
forrás: hvg.hu
A Szent Miklós Alap nevének hallatán büszkeség töltötte el az esztergomi, és több-kevesebb irigység a nem esztergomi polgárokat. De mi is volt ez az egész? Hol is van a pénz? És van egyáltalán hatása a város népszaporulatára?
Az első lépést megtetted amikor regisztráltál ide:)
Az egyesület jelenleg alapítás alatt van, ami azt jelenti, hogy papírmunka folyik. A szeretgom.hu pedig kissé át fog alakulni, hogy lehetővé tegye az online egyesületi munkát.
Ez itt a reklám helye?:)))
Hol van ez az egyesület helyileg? Hogyan lehet belépni?
Csak egyet tudok érteni Veled! Hol találkoztál ilyennel amúgy?
Aha, és úgy hívják, hogy Szeretgom Egyesület. Tessék majd belépni!
Nu, idézet tőlem, korábbról: " Az alapötlet önmagában egyrészt kedves, másrészt derék, harmadrészt nem rossz - ezt nem tagadom el tőle, mert így igaz. Városmarketing szempontból szintén azt mondom: igenis hasznos, és ötletes elképzelés. ... ...Nem kis túlzásnak tartok azonban erre lakáspiaci élénkülést prognosztizálni, főleg nem tizenévek múlva... Egy alapjában hasznos és bájos dolgot nem kellene elkezdeni torzítgatni, még vetített-várt hatásai miatt sem. Igz, többek között pont ezért jött létre....
Nincs nekem ezzel semmi bajom, sőt bevallom: szakmailag még tetszik is az elképzelés. Ellenben a korábbi kérdések zöme - főleg az alap szakmai kezelésének és irányított-ellenőrzött sorsának kérdései - élők."
Beaune írja, hogy politikai irányba torzul itt (is) lassan minden - te írod, hogy úgyis kétpólusú szavazás lenne...
Én meg azt írom, hogy lassanként, ha azt hallom, hogy párt (csak úgy egyszerűen, oldalak nélkül ), heveny kiütéseket kapok. Tudom, én vagyok a kis naív -de mi lenne, ha egyszer egy olyan izé lenne a polgárias mesterség. Tudod, olyan izé, párt nélkül, meg minden, olyan civis pógár, a'la natúr, aki csak úgy dógzik, pártság nélkül, mondjuk a városáért, amit szeret és képvisel. Van ám ilyen is, még e kies kis honban is...
Abból indult ki ez az egész beszélgetés, hogy a Szent Miklós alap jó dolog szerintem. Nem kell mindjárt azt nézni, mi van akkor ha a város csődbe megy meg despoták a képviselők, stb. Ma ott tart ez az ország, hogy két pol. irányba szavaz. Vagy FIDESZ-es vagy MSZP-s polg. lesz itt majd 3 év múlva. Akkor már inkább az előbbi! Mondjuk itt az egész rendszer romlott, de ez már egy másik történet...
Abból indult ki ez az egész beszélgetés, hogy a Szent Miklós alap jó dolog szerintem. Nem kell mindjárt azt nézni, mi van akkor ha a város csődbe megy meg despoták a képviselők, stb. Ma ott tart ez az ország, hogy két pol. irányba szavaz. Vagy FIDESZ-es vagy MSZP-s polg. lesz itt majd 3 év múlva. Akkor már inkább az előbbi! Mondjuk itt az egész rendszer romlott, de ez már egy másik történet...
Lenne, ha lenne. Másfelől meg ezzel a "négy évre meg van választva, te választottad, majd négy év múlva le lehet cserélni, mert ez a demokrácia" szöveggel tele van a padlásom. Meg van valaki választva, pár hónap alatt kiderül, hogy JesszusMarischka, akkor további évekig lehet sunnyogni és várni a Nagy Időpontot? Na nem. Ennek is megvan a maga menetrendje - és mielőtt bárki akármizne, ezt most teljesen általánosan írtam ide. Azzal együtt is, hogy mindennek megvan a maga menetrendje és ha úgy alakul, élni is lehet vele - már ha a többség számára tényleg ez az óhaj.
Nézd, a demokrácia nem egyenlő négy évig tartó despotikus berendezkedések cserélgetésével. A civil felelőssége nem áll meg ott, hogy lead egy szavazatot. A hatalmat gyakorlók folyamatos ellenőrzése, civil kontrollja a modern demokráciák egyik legfontosabb alapköve.
Nem éppen. Csak akkor olyan képviselőket kell választani, akikben megbízol. Illetve muszáj elfogadni a többség akaratát. Jobb ötletem nincs.
A város teljes vagyona a MI VAGYONUNK, azzal fogunk felelni. 20 év múlva majd leshet mindenki, hogy hol a pénz, ha nincs minden évben nyilvános, részletes és független szakértő által ellenőrzött kimutatás az alapról.
Hát ha te mondod... Mindenki nyugodtan hátra dőlhet, minden a legnagyobb rendben.
Persze, biztosan igazad van, de a cikkíró sem véletlenül aggódik. (Valószínűleg mindkettőnknél többet ért a témához.)
A várost a választott képviselők irányítják. Nem fog csődbe menni a város, mert van jövője. Minden városnak van hitelállománya. Esztergom éves költségvetése majd' 14 Md forint, tehát van pénze a hitelek visszafizetéséhez. Vannak dolgok, amit csak hitelből lehet finanszírozni. Nem?
Ez az a garancia? " egyes önkormányzatok – akár a szakértelem hiánya miatt, akár politikai érdekek által vezérelve, netán a napi válságmenedzselés okán – képtelenek ellenállni a csábításnak, és nyakló nélkül fordulnak kölcsönért, bocsátanak ki kötvényt. A nagy bajban lévők abban reménykednek, egy település klasszikus formában mégsem mehet csődbe, nem húzhatja le a rolót, az állam kénytelen mindig megmenteni. A települések hitelállománya ez év első negyedévének végén meghaladta az 500 milliárd forintot.”
Mint köztudott Esztergom is erősen ebbe a kategóriába tartozik, hiszen az éves adósságszolgálata már meghaladja a 800 millió forintot. Pontos képe még a képviselőknek sincs a hitel nagyságáról, ezért kb. 6-7 milliárdra becsülik. Ennek pontos kiszámítása dokumentumok nélkül azért is nehézkes, hiszen több tételből tevődik össze. Az idei évben pl. 1 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényt a város, majd ezt megtoldotta még 500 millióval, amelyet egy vagyongazdálkodási alapba helyezve használ fel." (egominfo)
Sziasztok!
Olvastam a hozzászólásokat és rájöttem, hogy Magyarországon járok. Az "igazi" magyarok ui. mindenhez értenek és mindenben megtalálják a hibát. Könnyű leszólni és ócsárolni mindent. de inkább a pozitívumokat kellene meglátni. Ez a program igenis egyedülálló lehetőség! A város teljes vagyonával vállal garanciát arra, hogy a pénzt kifizetik majd. Ami nem 400 000 forintot fog érni. És tényleg több gyerek született, születik a városban. Miért kell mindig kötekedni?
Én azt is hallottam (nem tudom, így van-e), hogy a Suzukiba jelentkező szlovákiai munkavállalók is bejelentkeznek Esztergomba.
Vagy esetleg követve az elmúlt évtized folyamatát, ide is elért a Bp-ről az agglomerációba kiköltözők "áradata". Esetleg a környéken található munkahelyek vonzóak a munkanélküliséggel küzdő megyékben( Békés, Nógrád, Szabolcs, stb.) élőknek és itt keresik a boldogulást.
Hát, lehet, hogy azóta eladta (vagy szolgálati), én kb. egy éve láttam benne a városban.