Az LMP előrehozott választást szorgalmaz Esztergomban
Közélet
2011. febr. 22.

<p><strong>Előrehozott önkormányzati választást tart szükségesnek Esztergomban az LMP, miután Tétényi Éva, a város független polgármestere a város honlapján bemutatta a korábbi vezetés pénzügyi tevékenységét vizsgáló ÁSZ-jelentést</strong></p>

Az LMP üdvözli, hogy a párt hétfőn bejelentett közérdekű adatigénylése után az Állami Számvevőszék az esztergomi jelentés nyilvánosságra hozatala mellett döntött - írja az ellenzéki párt a közleményében.

Mint fogalmaz, az Állami Számvevőszék ellenőrzése a fideszes Meggyes Tamás által vezetett előző esztergomi önkormányzat gazdálkodásával kapcsolatban szabálytalanságok, mulasztások sorozatát tárta fel.

A Lehet Más a Politika és a nyilvánosság nyomására most az esztergomiak és a szélesebb közvélemény világos képet kaphatnak a város gazdasági helyzetéről - közlik, hozzátéve: mindenkinek érdeke, hogy Esztergom működőképessége helyreálljon, ehhez azonban az is szükséges, hogy a mostani politikai patthelyzetet előrehozott önkormányzati választással oldják fel, a város polgárai - a jelentés ismeretében - dönthessenek az új képviselő-testület összetételéről.

Tétényi Éva, Esztergom független polgármestere a város honlapján bemutatta a korábbi vezetés pénzügyi tevékenységét vizsgáló ÁSZ-jelentést, amely megállapítja, hogy a város 2007 és 2010 között 12,6 milliárd forint értékben bocsátott ki svájci frank alapú kötvényt, több esetben megsértve a törvényeket.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megyei irodájának 60 oldalas jelentése szerint a képviselő-testület határozataiban nem jelölte meg a felhasználás célját, illetve elfogadta, hogy "a kötvényből származó pénzt lekötik a számlavezető banknál, és a lekötésből származó kamatbevételek jelentenének fedezetet a fizetendő kamatok kiegyenlítésére".

A vizsgálat szerint a korábbi, Meggyes Tamás (Fidesz) vezette önkormányzat már 2007-ben "adósságrendezési eljárás megelőzésére" jegyzett 1,1 milliárd forintnyi kötvényt. A 2007 és 2010 közötti időszakban csak 2009-ben volt egyensúlyban a költségvetés, ekkor az előző évek kötvénykibocsátásaiból 4 milliárd forintot a bevételi oldalon szerepeltettek - állapította meg az ÁSZ.

Az új polgármester, Tétényi Éva a kezelhetetlen pénzügyi helyzet miatt adósságrendezési eljárást kért. Ezt a testület többségét adó Fidesz-frakció - benne Meggyes Tamás volt polgármester - törvénytelennek tartja, és azóta nem működik együtt Tétényi Évával.

A jelentés részletes megállapításai között szerepel, hogy ÁSZ korábban is vizsgálta Esztergomot, a jelentést azonban a volt polgármester a kézhezvétel után fél évvel, a 2006-os választások után terjesztette a testület elé, "politikai okokból" - mint az ÁSZ főigazgatójának írta.

A most nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint a volt polgármester és a jegyző több alkalommal törvényt sértett. Meggyes Tamás és alpolgármestere például a 25 millió forintos értékhatárt megsértve közbeszerzés nélkül kötött 143 millió forintos szerződést a város közbiztonságának fenntartására egy az UD Zrt.-hez kötődő céggel.

Az ÁSZ megállapította, hogy a hivatalban gyenge volt, illetve az utolsó években nem működött a belső ellenőrzés. Többek között az Esztergomban született gyerekek támogatására létrehozott Szent Miklós Alapban lévő értékpapírokat ajánlották fedezetként egy 610 milliós kölcsönhöz, amelyet a hivatalos indoklás szerint az "önkormányzat közszolgáltatási és államigazgatási feladatainak folyamatos biztosítására" vettek fel.

Az ellenőrzés időszakában, november 23-án a kölcsönt nyújtó bank elvitte az értékpapírokat, mert a város nem tudta törleszteni a hitelt.

Tavaly a 4,5 milliárd forintos kötvénykibocsátásból szeptember 30-ig már 3 milliárd forintot elköltött az önkormányzat, miközben fedezetként egy balatoni gyermektábort és más, korlátozottan forgalomképes ingatlanokat jelöltek meg jogszabályellenesen.

Az Állami Számvevőszék megállapította, hogy az önkormányzat pénzügyi bizottsága figyelemmel kísérte a folyamatokat, de nem értékelte a változást előidéző okokat.

A vizsgálat több alkalommal megállapította a jegyző mulasztását, ő az ÁSZ szerint "nem vitatta a felelősségére vonatkozó megállapításokat", de felelősségre vonását nem kezdeményezték, mert december óta nem dolgozik a polgármesteri hivatalban.

(forrás)