Választási tudnivalók
2006. szept. 27.

<p>Magyar Rádió nyomán 2006. szeptember 27. 10:41</p>

Szavazni vasárnap reggel 6 órától este 7 óráig lehet, ehhez vinni kell a személyazonosság és a lakcím megállapítására alkalmas igazolványt. A választáson nincs részvételi küszöb, így akár egy érvényes szavazattal is mandátumhoz juthatnak a jelöltek az egyfordulós helyhatósági és kisebbségi választáson. A település nagyságától függően különböző szavazólapokat kapnak a polgárok, a legtöbbet Budapesten, hiszen itt megválasztják a főpolgármestert, a Fővárosi Közgyűlést, a kerületi polgármestert, és vegyes rendszerben a kerületi képviselőtestületet. Egy szavazólapot kapnak a választók ott, ahol jelölt hiányában elmarad a polgármester és a kislistás képviselőválasztás, ezeken a településeken ugyanis csak a megyei közgyűlés tagjaira lehet voksolni.

A választáson nincs részvételi küszöb, így akár egy érvényes szavazattal is mandátumhoz juthatnak a jelöltek az egyfordulós helyhatósági és kisebbségi választáson. Az érvényesség szempontjából teljesen mindegy, hogy a győztes hány szavazattal nyer, aki nem kap szavazatot, az nem lehet képviselő.

A kisebbségi önkormányzati választáson csak az vehet részt, akit nyár közepéig felvettek a választói névjegyzékbe. A kisebbségi választásra a kislistás szabályok érvényesek. Az lesz képviselő, aki a legtöbb szavazatot kapja. Az ötfős kisebbségi testületek azonban csak akkor alakulhatnak meg, ha a jelöltek közül öten legalább egy-egy szavazatot kapnak, így például, ha csak egyetlen egy kisebbségi szavazó vesz részt a választáson, de mind az öt jelöltre érvényesen voksol, megalakulhat a testület.

Ha valaki tartózkodási helyén kíván szavazni, levélben kérhet egy igazolást. Az ajánlott levélnek kedden délután négyig meg kell érkeznie a jegyzőhöz, személyesen, vagy meghatalmazotton keresztül, péntek délután négy óráig lehet igazolást kérni a lakóhely szerinti jegyzőtől.

Az ország minden településén választanak polgármestert, kivéve a Vas megyei Peresznyét. A tízezernél kevesebb, illetve több lelket számláló településeken eltérő módon választanak képviselőtestületet, kis listán, illetve vegyes rendszerben, továbbá szavaznak a megyei közgyűlésre is.

A Pest megyei Érd időközben megyei jogú város lett, ezért a négy évvel ezelőttihez képest másként voksolnak az ott lakók. Megyei jogú városok lakói ugyanis nem választanak megyei közgyűlést, csak helyit, no meg polgármestert. Veszprémben - országgyűlési képviselő halála miatt - időközi parlamenti választást is tartanak, Piliscsabán pedig helyi népszavazás is lesz október elsején.

(forrás)