Forrás-Pont? - Keresztény Nonprofit Partnerség konferenciát szerveznek Esztergomban
2007. jún. 8.

<p>Az esemény június 15-16-án lesz a Szent Adalbert Képzési, Lelkiségi és Konferencia Központban. A konferencia témája a keresztény civil szakmai együttmûködések jövõje. Céljuk a keresztény civil szervezetek és mozgalmak közötti összefogás és párbeszéd erősítése négy hangsúlyos területen: ifjúságnevelés, önkéntesség, közösségépítés és szervezeti kommunikáció.</p>

A tanácskozáson bevezető elõadást tart Tomka Miklós szociológus. Sor kerül a 2007. évi Kerkai Jenõ díj átadására is. A díjazottak: Nobilis Márió lelkipásztor és dr. Gereben Ferenc szociológus.

Kerkai-díj

A Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Szövetség 2005-ben alapította a Kerkai-díjat. A díj a katolikus ifjúsági és felnőttképzés területén kiemelkedő teljesítményt felmutató munkatársak, személyiségek jutalmazására szolgál, évente két fő részére (ifjúsági képzés és felnőttképzés kategóriában).

Kerkai Jenő jezsuita szerzetes a múlt század kiemelkedő alakja a katolikus felnőttképzés területén és a mozgalmi életben. Életműve példaként szolgált sok fiatalnak, a KALOT-ban betöltött szerepe és személyisége meghatározó volt kora egyházi életében. A fiatal felnőttek képzésére nagy gondot fordított, a népfőiskolai mozgalom a magyar felnőttképzés meghatározó elemévé vált. Művének és példamutató tevékenységének tisztelegve a KIFE elismerő díját róla kívánta elnevezni.

A díjat megkaphatja minden olyan személy, aki a KIFE tagszervezeteinek valamelyikénél főállásban, részmunkaidős foglalkoztatásban, megbízással vagy egyéb foglalkoztatásra irányuló jogviszony alapján, illetve önkéntesként dolgozik az ifjúsági vagy felnőttképzés területén. A díjra a KIFE tagszervezetének képviselői tehetnek írásos javaslatot az elnökség számára minden évben január 15-ig. A jelölés és odaítélés alapvető kritériumai: a jelölt legalább 3 éve dolgozik az ifjúsági vagy felnőttképzés területén, kiemelkedő teljesítményt mutat fel munkája során, amelyet hivatásszerűen vagy önkéntesen is gyakorolhat. A teljesítmény irányulhat új képzési formák és programok bevezetésére, terjesztésére, képzési intézmények alapítására és működtetésére, képzési programok hatékony kivitelezésére. A végzett munkának összhangban kell lennie a KIFE céljaival és tevékenységével. Egy személy jelölése több területen és több évben is lehetséges. Témakörönként (nevezési kategória) egy tagszervezet egy évben egy jelöltre adhatja le javaslatát.

A díj tartalma: elismerő oklevél, emlékplakett/kisplasztika, könyvutalvány (mértékét évente az elnökség határozza meg).

2007. június 15. (Péntek)

9:00 Regisztráció

10:00 – 11:15 - Köszöntő

+ Nyitóelőadás : Dr. Tomka Miklós egyetemi tanár, intézetvezető Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Szociológiai Intézet

„Egyházi és/vagy civil? - Elvi és gyakorlati megfontolások a hazai keresztények társadalmi szerepéről”

Hogyan gondolkoznak keresztény egyházaink a társadalmi életében való részvételről, szerepvállalásról (politikai élet = közélet? )? Hol van a helye a keresztény társadalmi értékek mentén működő civil szervezeteknek egyházaink és a társadalom életében? Hol és miképpen kapcsolódhatnak egymáshoz a hivatalos egyházi szervezetek és a keresztények önszerveződései?

CIQ projekt bemutató – prezentáció

11:15 – 12:45 Műhelymunkák 4 csoportban – „forgószínpad – I. kör”

Ifjúság (Molnár Kriszta)

Tudtad-e, hogy több mint 50 ifjúságkutatás készült az elmúlt másfél évtizedben, mégsem foglalkozik egy sem komolyabban a 18 év alatti korosztállyal? Szeretnél egy összegyűjtött kutatási eredményeken alapuló eszközt kapni ahhoz, tevékenységeidet célcsoportod igényeinek megfelelően tervezhesd?

A műhely során szeretnénk Veletek arról gondolkodni, hogy mit jelent a szervezeteink életében a célcsoportunkkal való intenzív kapcsolat.

Önkéntesség (Erdei Helga) Az „önkéntesség” kifejezést hallva mire gondolsz? Az önkéntesség magyarországi újjáéledését ösztönző folyamatokat láthatsz magad körül, és lehet, hogy el kell gondolkodni a régi-új jelenséggel kapcsolatban, kinek, miért, hogyan jó. Ha ezt a szervezeted szempontjából is szeretnéd végiggondolni, ebben a műhelyben más civil szervezetek képviselőivel közösen gondolkodhatsz az önkéntességről.

Közösségeink (Koncz András)

Ma Magyarországon a legjobban szervezett plébániákon az emberek 20%-a tartozik kisközösséghez. Vannak plébániák, ahol senki sem. Pedig a személyes kapcsolat a kereszténység egyik legfontosabb eleme.

Úgy szoktuk ezt másképpen mondani: szeretet. És ennek helye a közösség. A városmisszió évében pedig fontos megállapítani azt is, hogy ez az a hely, ahová és amivel misszionálni lehet.

Mit tudunk ezekről a közösségekről? Mit tehetek értük és bennük én?

Szervezeti kommunikáció (Ágostházy Szabolcs- Papp András)

Jött egy üzenet a levelezőlistánkon: „Benne voltunk a TV-ben!” De tényleg az jelent-e meg, amit mi szerettünk volna? Átgondoltunk-e már, hogy mit, kinek, miért is szeretnénk kommunikálni? Szervezetünk folyamatosan kommunikál anélkül, hogy ennek tudatában lenne. Hol kezdjük el mégis az erről való gondolkodást?

12:45 - 14:00 Ebédszünet

14:00 – 19:30 Műhelymunka 4 csoportban – „forgószínpad – II., III., IV. kör”

19:30 – 20:00 A 2007. évi Kerkai Jenő díj átadása

(Ifjúsági kategória: Nobilis Márió lelkipásztor, Felnőttképzési kategória: dr. Gereben Ferenc szociológus)

20:00 – 21:00 Vacsora; zenés, baráti beszélgetés

2007. június 16. (Szombat)

9:00 – 9:30 Napköszöntés, Programismertető

9:30 – 12:00 Erőforrásaink a szervezetben – műhelymunka

Gyakran szembesülünk erőforrásaink szűkös voltával. Sokszor érezzük úgy, hogy megfulladunk feladataink alatt vagy éppen jó ötleteinkhez nehezen találunk forrást.

A délelőtti műhelyben szervezeteink meglévő és talán nem tudatosított erőforrásairól gondolkodnánk egységes szemléletben; egymás mellé helyezve a velünk dolgozó munkatársakban rejlő lehetőséget, kapcsolatrendszerünket, időfelhasználásunkat, lehetséges anyagi forrásokat.

12:00 – 13:30 Ebédszünet

13:30 – 15:30 A konferencia tanulságainak plenáris összefoglalása

forrás:gondola.hu

(forrás)