Átmentek a hídon visszakérni Szlovákiát
Közélet
2008. júl. 17.

<p>Radikális fiatalok trianonoztak odaát, a túloldali magyar alpolgármester nem fél a tudatlanságtól</p>

Szép Rudolfot, Párkány alpolgármesterét kérdezte a Zóna.hu , mert a városban őrizetbe vettek egy csoport trianonozó, nacionalista és fasiszta jelszavakat kiabáló magyar fiatalt. A randalírozók a szemközti Esztergomból, egy magyar nemzeti mozgalom táborából ruccantak át.

– Mennyire gyakoriak a tegnapihoz hasonló események Párkányban vagy a környéken?

– Nem gyakoriak.

– Ez létező probléma, vagy csak a sajtó fújja föl?

– Annyira létezik, mint néhány tű a szénakazalban: ha rátalálunk, mutogatjuk. Természetesen van valamiféle nosztalgikus, történelmi visszagondolás minden kisebbségi magyar fejében, de ettől nem kell félni. Inkább beszélni róla. Ezekkel a fiatalokkal is az a baj, hogy nem tudják, valójában miről szól ez az egész. Pont azt kéne tudatosítani bennük, hogy a nyitott határok, egymás megismerésének a lehetősége, a más országban való tanulás lehetősége nem volt mindig adott.

– Hogy fogadnak a szlovákiai magyarok egy ilyen „trianonozást”? Örülnek a „támogatásnak”, vagy a pokolba kívánják már ezt a témát?

– Ezt a témát mindenki unja, és senki sem szereti. Az én baráti körömben Prágában, Zsolnán és Budapesten dolgozók is vannak, mind több nyelvet beszélnek: őket nem érdekli már ez a téma, mindenki tisztán lát.

– Van még létjogosultsága az egykori visszacsatolási óhajoknak most, hogy megnyíltak a határok?

– Én azt látom, hogy beindult az átjárás a két ország között: pozsonyiak kezdenek házakat, lakásokat vásárolni a túloldalon, magyar állampolgárok Párkány környékén vesznek ingatlant. Jobban megismerik egymást az emberek, megtanulnak néhány dolgot egymástól, közelebb kerülnek. Például egy ilyen hír hallatán már kevesen háborodnak fel, mert a mindennapi életükben sokkal több a pozitív tapasztalat.

– De a tegnapi szlovákiai magyar résztvevők miatt az feltételezhető, hogy a nacionalizmusnak ott is megvan a háttere.

– Persze, Szlovákiában is van két ilyen szervezet, de nem a magyar nemzetiségeknél. Párkány térségében pedig egyáltalán nem jellemző. A szélsőségesek általában olyan közegből jönnek, ahol tisztán az egyik nemzet van jelen. A kevert lakosságban, ahol napi kapcsolatban vannak egymással a nemzetiségek, ott ezzel nincs gond.

Forrás: sturovo.parkany.sk

(forrás)