Menniyért ment el a Hotel Esztergom?
2007. máj. 15.

<p>Kedvezően értékelhető, az elemzői várakozásoknak megfelelő gyorsjelentést publikált ma hajnalban a Danubius Hotels, így az első negyedéves eredmények várhatóan nem állnak a további árfolyam emelkedés útjába.</p>

A bevétel a dokumentum szerint 286 millió forint elszámolt könyv szerinti nyereséget tartalmaz a Hotel Esztergom értékesítése kapcsán, így a hotel eladási ára legrosszabb esetben is 40 ezer dollár körül alakult szobánként, ez pedig 60%-kal magasabb, mint amivel a portfolio.hu korábbi ingatlan vagyon becslésében számolt a Béta hotelek esetében...

A Hotel Esztergom hozzávetőleges árával kapcsolatos információ több befektető számára rámutathat, hogy az érvényben lévő elemzői ingatlan vagyon becslések valószínűleg igen konzervatívak, így nem kizárt, hogy a részvény a jelentésre további emelkedéssel reagál majd.

Minden szinten megfelelt a céget követő négy elemző várakozásának a Danubius első negyedéves gyorsjelentése, EBITDA tekintetében némileg jobban is teljesített a cég, mint arra a szakértők számítottak.

Bár a csoport szintű foglaltság egy százalékponttal csökkent a bázisidőszaki értékhez képest és a bevétel mindössze 2%-ot emelkedett év/év alapon, EBITDA tekintetében a bázisidőszakban felmutatott 300 millió forint feletti veszteség helyett most csaknem 100 millió forintos profitot ért el a társaság.

Ez a tényező jelzi, hogy a menedzsment által 2007-re kilátásba helyezett hatékonyság növelés gőzerővel folyik. Mint ismeretes, a cég idénre mindössze 5%-os árbevétel növekedés mellett szeretne 15-20%-os üzemi profitnövekedést elérni, ezen célok eléréséhez pedig a költségcsökkentésre nagy szükség is van.

Bár az adózás előtti eredmény a várakozásoknak megfelelően negatív lett, a 12 havi gördülő érték rég nem látott magasságot ütött meg, ami egyértelműen pozitívan értékelendő.

A bevételek emelkedésében a szoba-árbevétel játszotta a kulcsszerepet, míg az egyéb bevételek, a borászati bevétel, valamint a biztonsági szolgáltatások bevétele csökkent. A költségcsökkentést a dominánsnak mondható anyagjellegű költségeken sikerült elérni.

A Danubius számára ezúttal a devizapiaci folyamatok nem játszottak kiemelkedően fontos szerepet, a bevételek euróban kifejezve mindössze 1 százalékponttal emelkedtek gyorsabban (3%), mint forintban mérve.

A negyedévben a beruházások értéke csaknem 1 milliárd forintot tett ki, ami a tavalyi értéknek mindössze a felét teszi ki. Mindeközben a gyorsjelentés úgy fogalmaz, hogy a negyedéves bevétel egy 286 millió forintos egyszeri bevételt tartalmaz, mely a Hotel Esztergom értékesítéséből fakadó könyv szerinti nyereség.

Ez azt jelenti, hogy ha a Hotel Esztergom 0 értékkel szerepelt a könyvekben, akkor ennyi volt az értékesítési ára. Ennél azonban a tényleges ár nyilvánvalón több kellett legyen, hisz az ingatlanok amortizációs kulcsát ismerve kizárható, hogy a hotel 0 értékkel szerepelt volna a könyvekben.

A portfolio.hu egy évvel ezelőtt készített ingatlanvagyon becslésében a Béta Hoteleket 25 ezer dolláros szobánkénti áron vette számításba, holott a 286 millió forintos alsó hangú értékeítési árral és 180 forint/dolláros árfolyammal számolva is 40-41 ezer dollár lehetett a 39 szobás hotel szobánkénti tranzakciós ára.

(forrás)