Az egominfo.hu értesülései szerint az MSZP helyi vezetése megvitatta az Esztergom Város Önkormányzata 2006. december 20-ai rendkívüli testületi ülésén tárgyalt, „A helyi adókról szóló 52/2005 (XII.15) esztergomi ör. módosítása” című rendeletet, és megállapította, hogy a rendelet nagyon sok városlakót érint indokolatlanul hátrányosan. A rendeletben foglalt telekadó ilyen mértékű kivetése annak tükrében még igazságtalanabb, hogy Esztergomnak több mint 3 milliárd forint a tiszta adóbevétele.
Ezért az MSZP önkormányzati képviselői nem szavazták meg a rendeletet.
Döntésüket azzal indokolják, hogy életbe léptetése után az érintettek hobbi telke leértékelődik, sőt sokan kénytelenek lesznek áron alul megszabadulni attól, hisz évente súlyos terhet, akár több százezer forintot jelent megtartása. A városvezetés több mint 100 millió forintos bevételt vár ebből az adóból. Egy lakosra lebontva ez 3500 forintos adóterhet jelent minden esztergominak. Megértve a városlakók helyzetét az MSZP helyi szervezete a következőket teszi:
- formailag és jogilag megvizsgáltatja a rendeletet
- rendeletmódosítást nyújt be a testületnek, hogy a hobbitelkek egészben, vagy legalább egy bizonyos négyzetméter nagyságig mentesüljenek az adó alól
- kezdeményezi, hogy a már jogerős építési engedéllyel rendelkezők is mentesüljenek a fizetés alól.
Megcsinálták, majd megszüntették.
Na nézzük az egészet folyamatában...
40-es évek vége, 50-es évek eleje: elveszik az emberektől a tulajdonukat, államosítják a vállalkozásokat, téeszesítik a földeket.
90-es évek eleje: törvény a kárpótlásról, kárpótlási jegyek, amiken az emberek részvényeket és földterületet "vehetnek"
2007: az esztergomi önkormányzat telekadó rendelete
Hmmm...
Polgármesteri hivatalosan nincs ivóvizem sem, a Yarisom pedig polgármesteri hivatalosan már terepjáróvá lett kikiáltva. Ennyit a polgármesteri hivatalos igazságokról. Magyar narancs feeling...
Ez általában igaz, telekalakításnak hívják a műveletet és földhivatalban lehet kezdeményezni + az önkormányzat engedélye is kell hozzá tudtommal. A kárpótlási elidegenítési tilalomnak pedig már vége van tudtommal.
Azért lehetnek olyan családok, akiknek ez sem opció.
14 milliárd felett van a város éves költségvetése. Csak iparűzési adóból valami 2,5 milliárd folyik be. Az nem igaz, hogy erre a 100 milliós tételre van szükség a kórház fenntartásához. Ez a rendelet szerintem egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy a belterületbe vont területek tulajdoni viszonyai minél hamarabb megváltozzanak, és a magasabb kínálat lenyomja az árakat a beruházók vagy talán méginkább a spekulánsok előtt.
Amúgy tényleg azt nem értem, hogy miért nem szerveznek az érintettek egy demonstrációt a vadiúj főterünkre. Kapával, kaszával, kereplővel stílszerűen. Szolidaritásilag elmennék én is, ha olyan időben van.
Amúgy egyre több eladó szamárhegyi telekről szóló hirdetést látok az interneten (fel vagyok iratkozva az ingatlan.com hirdetésfigyelésére, és sose jött annyi ajánlat, mint az elmúlt napokban).